Biblioteca Județeană „Ovid Densusianu” Hunedoara-Deva a organizat în ziua de 10 martie 2016, la Salle d’Or, din incinta Deva Mall, un emoționant eveniment comemorativ care a adunat la un loc zeci de prieteni, admiratori, cunoștințe ale scriitorului Valeriu Bârgău.

Am fi fost mult mai fericiți, în această zi de martie, dacă l-am fi avut alături de noi pe scriitorul Valeriu Bârgău, dacă l-am fi serbat cu ocazia zilei sale de naștere, 7 martie. Din păcate, n-a fost să fie așa. Timpul n-a mai avut răbdare cu acest scriitor plin de energie, generos și altruist, care a trăit pentru a dărui și a se dărui. Ne-a părăsit mult prea devreme, într-o zi de 3 ianuarie 2006.

A lăsat în urmă nu numai părerile de rău și lacrimile celor dragi, a lăsat în urmă amintirea unui om de o vitalitate remarcabilă, care a trăit pentru literatură, care a avut harul creației literare și a încurajat talentul literar al celor tineri în care avea încredere și cărora le oferea cu generozitate prilejul de a se afirma.

Poet talentat, apreciat de marii noștri critici literari, format în proximitatea marilor poeți hunedoreni – Iv Martinovici, Dan Constantinescu, Neculai Chirica și alții –, Valeriu Bârgău a fost o voce originală printre creatorii de literatură din județul Hunedoara. Volumele sale de versuri ne fac cunoștință cu un poet sensibil, cu un registru liric amplu, cu o scriitură originală, inconfundabilă. Ancorat puternic în viața literară a județului și a țării, a purtat numeroase dialoguri cu scriitori și cu oameni de cultură, a fost tot timpul preocupat de viața culturală hunedoreană în care a jucat un rol deosebit.

Gazetele și revistele pe care le-a fondat și le-a condus au fost tribune de afirmare pentru nenumărați scriitori care au debutat în coloanele acestor publicații în care Valeriu Bârgău îi publica cu generozitate, în special pe cei tineri, dar fără să facă niciodată rabat de la calitate, de la manifestarea talentului autentic, original. Sincer și drept, nu a suferit impostura și cameleonismul și, de aceea, colaborarea cu el era incompatibilă cu jumătățile de măsură, cu texte nesincere, scrise fără nerv și fără implicare.

Ani de zile, numele lui Valeriu Bârgău s-a confundat cu ziarul „Călăuza”, un ziar îndrăgit, așteptat, citit de la prima până la ultima literă, cu un numeros „club” al prietenilor ziarului, prieteni cărora Valeriu Bârgău le oferea prilejul să se cunoască, să dialogheze, să schimbe gânduri și impresii. Au fost ani în care poetul și editorul Valeriu Bârgău s-a dedicat trup și suflet publicațiilor fondate de el, copiii lui de suflet (Constelația dragonului, apoi Ardealul literar), au fost anii în care Valeriu Bârgău a ars pe altarul literaturii, trăind la cotele cele mai înalte toate evenimentele literare, îngrijind cu trudă fiecare pagină care vedea lumina tiparului la editura condusă de el și de poeta Mariana Pândaru. Viața lui a fost pusă, cu siguranță, sub semnul devizei lui Nicolae Steinhardt, „dăruind, vei dobândi”, iar Valeriu Bârgău a dăruit cu generozitate, din plin, din tot sufletul.

A plecat mult prea repede de lângă noi, dar a dobândit dragostea noastră, recunoștința celor care și-au făcut un nume în arta scrisului în paginile girate de Valeriu Bârgău. A dobândit un loc binemeritat, de onoare, în galeria marilor scriitori hunedoreni, în istoria literaturii române. Timpul, în trecerea lui atât de grăbită, va așeza cu siguranță numele lui Valeriu Bârgău printre numele care nu se vor șterge prea ușor din amintirea celor care au avut privilegiul să-l cunoască, să-i fie colaboratori, prieteni, amici.

Deși au trecut 10 ani de la trecerea în eternitate a lui Valeriu Bârgău, prezența lui parcă o simțim și acum în jurul nostru datorită strădaniei poetei Mariana Pândaru, soția care i-a fost alături cu credință și dăruire, de a-i perpetua opera, de a-l păstra mereu în amintire, de a-i edita poeziile rămase nepublicate, de a-i culege gândurile și a le dărui iubitorilor de literatură.

Acum, la zece ani de la despărțirea de Valeriu Bârgău, i-am adus cu toții un pios omagiu, cu recunoștință pentru frumoasa moștenire literară pe care ne-a    lăsat-o, moștenire pe care o păstrăm atât în rafturile bibliotecii noastre, cât și în suflete.

Momentul comemorativ a cuprins cuvinte de evocare rostite de cei care l-au cunoscut, lansarea volumului postum intitulat „Obosit de umblet” al poetului Valeriu Bârgău, fragmente din lirica lui Valeriu Bârgău – moment poetic susținut de actrița Isabela Hașa de la Teatrul de Artă din Deva, expoziție de fotografii, expoziție cu volume și manuscrise ale lui Valeriu Bârgău.

A fost un prilej cu totul special pentru toți cei prezenți care l-au cunoscut,    l-au apreciat și nu l-au uitat, să-și amintească de această importantă personalitate a vieții culturale hunedorene.