Elevii de la Colegiul Național „Decebal” din Deva și cei de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Petroșani sunt finaliștii concursului de cultură generală „Citești și câștigi”, organizat de Biblioteca Județeană „Ovid Densusianu” din Deva.

Echipele celor două colegii s-au impus în semifinalele disputate miercuri, la Complexul Deva Mall, gazda competiției. Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Petroșani a învins în prima semifinală echipa Colegiului Național Pedagogic „Regina Maria”  din Deva (3 – 0, 27 – 26 răspunsuri corecte), iar „decebaliștii” au câștigat confruntarea cu echipa Liceului Teoretic „Mircea Eliade” din Lupeni (3 – 0, 27 – 25 răspunsuri corecte).

Finala mică, dintre „Regina Maria” și „Mircea Eliade”, va avea loc în 7 iunie, la ora 13.00, iar marea finală, în care se vor întâlni echipele de la „Decebal” și „Mihai Eminescu”, va avea loc în 8 iunie, la ora 13.00, la Complexul Deva Mall.