Este deja al patrulea an de când apropierea zilei de 1 Iunie găsește Biblioteca Județeană „Ovid Densusianu” Hunedoara-Deva cu întreaga atenție îndreptată spre copiii aflați în centrele de plasament din județul Hunedoara. În beneficiul acestor copii s-a derulat, cu mult succes, proiectul intitulat „O jucărie pentru fiecare”, inițiat în anul 2014. În acest proiect generos am reușit să atragem o mare parte din comunitatea județului Hunedoara, precum și opinia publică, informată despre inițiativa noastră. Concret, la Bibliotecă s-au strâns sute de jucării care au plecat spre copiii instituționalizați. Ceea ce ne-a ghidat de la bun început a fost ideea că noi toți trebuie să fim sensibili față de situația acestor copii și să avem față de ei o atitudine caldă, afectuoasă. Am organizat o bună și eficientă campanie de popularizare, prin afișe lipite în tot orașul, la ușile blocurilor, prin anunțuri repetate la televiziune, la radio, în presa scrisă, în mediul on-line. Astfel, am apelat la generozitatea locuitorilor de toate vârstele pe care i-am îndemnat să vină la bibliotecă și să aducă o jucărie pentru acești copii. Foarte prompt, sensibilizați de mesajul nostru, locuitorii județului Hunedoara ne-au trecut pragul, aducând cu ei jucării de la copiii, de la nepoții lor sau jucării cumpărate special pentru copiii instituționalizați. Păpuși, mașinuțe, animale din pluș, jocuri, mingi și tot felul de alte jucării s-au strâns zi de zi în sediul Bibliotecii Județene și au luat drumul centrelor de plasament.

Toți cei care au adus jucării au demonstrat astfel că acești copii nu sunt uitați, ei sunt ai noștri și au mare nevoie de un strop de dragoste. Ne bucurăm că le putem dărui, în fiecare an, această dragoste atât de necesară.

Caravana Bibliotecii, încărcată cu saci plini de jucării, a plecat spre copiii din centrele de plasament hunedorene: Centrul de Plasament Lupeni, Centrul specializat de zi pentru resocializarea copilului predelincvent și delincvent provenit din familii dezorganizate Petroșani, Centrul de Plasament Orăștie, Centrul de Plasament Brad.

Ne-a bucurat să vedem zâmbete de recunoștință pe chipurile a zeci de copii care ne-au așteptat și ne-au întâmpinat cu bucuria sufletelor lor curate. Este cea mai mare răsplată pe care o primește strădania noastră de a aduna, în fiecare an, sute de jucării pe care le-am dăruit, din toată inima, micilor noștri prieteni. Ei au simțit, cu siguranță, că nu sunt uitați și că au în noi niște prieteni de nădejde.

Le suntem, și noi, recunoscători numeroșilor donatori de jucării: cetățeni,  diferite ONG-uri, societăți comerciale, școli, colegii și licee, instituții, tuturor celor care s-au alăturat acțiunii noastre.

Spune-ti si tu parerea. Opinia ta e importanta.